Avrupa'da esrar tüketimi yüksek artış gösteriyor

Hamburg-Eppendorf Üniversite Kliniği (UKE) tarafından yapılan ilgili araştırma Avrupa'da esrar tüketiminin son 10 yılda yaklaşık yüzde 27 arttığını ortaya koydu. Araştırmanın Cuma günü açıklanan sonuçlarına göre, aşırı ya da sorunlu esrar tüketimi neticesinde tıbbi tedavi görmek zorunda kalanların oranı da aynı dönemde yüzde 30 yükseldi.

UKE'nin araştırması, Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye, İngiltere ve Norveç'ten elde edilen kamuya açık esrar tüketimi, tedavi verileri ve tüketilen Tetrahidrokannabinol (THC) yoğunluğuna dair bilgilere dayanıyor. Hint keneviri bitkisinde doğal olarak bulunan THC, esrara uyuşturucu etkisini veren psikotrop bir madde.

Artan esrar tüketimi​


Araştırmaya göre 2010-2019 arası dönemde sözü edilen bölgede esrar tüketimi, 15 ile 64 yaş arası grupta yüzde 3,1'den yüzde 3,9'a yükseldi. En fazla artışın ise 35-64 yaş arası grupta olduğu vurgulanıyor. Son bir ay içinde her gün ya da neredeyse her gün esrar tükettiğini belirtenlerin oranı ise her iki Avrupa ülkesinden birinde yüzde 20'yi geçiyor.

Araştırma, bu oranın esrar kullanımının çok yaygın olduğu Portekiz'de ise yüzde 70'e kadar çıktığını ortaya koyuyor. Böylesi yoğun bir esrar tüketimi ise uzmanlar tarafından çok riskli bulunuyor.

Esrarın ana uyuşturucu maddesi olan THC'nin 10 yıllık dönemde arttığı da araştırmada ortaya çıkan bir başka sonuç. Kenevir bitkisinin reçinesinden elde edilen kubarda (haşhiş) THC içeriği üç kat artarken, kenevir çiçeğinde iki katlık bir THC artışı tespit edildi. Araştırmacılara göre tüketici için esrardaki THC maddesinin artmasıyla aynı oranda sağlık riskleri de artıyor.

Kaynak : https://www.muhalif.com.tr/haber/avrupada-esrar-tuketimi-yuksek-artis-gosteriyor-27938
 
Üst