Cep telefonuyla uyuyanlara kötü haber

Cep telefonunu yatağın yanına koymayı bırakın, uyuduğumuz odada olması bile zararlı! Artık bunu ezberledik. Ne kadar zararlı olduğunu yıllarca okuduk durduk... Da ne oldu? Yine yapıyoruz, hala yapıyoruz! Son yapılan araştırmalarda, her iki kişiden birinin uyurken telefonu yanında tuttuğu ortaya çıkmış. Çoğumuz bunu alarm özelliği nedeniyle mecburen yapıyoruz. Bir de yorganın altında uyumadan önce yarım saatliğine Facebook'a, Twitter'a falan girmek keyifli oluyor tabii. Bazen de sevgilimizden veya hoşlandığımız çocuktan/kızdan mesaj/arama beklediğimiz için telefonla uyuyakalıyoruz... Anlayacağınız bahane çok! Halbuki bu iş uzun vadede başımıza bela olacak, uyarmadı demeyin.


Cep telefonuyla uyumanın zararları

- Dünya Sağlık Örgütü elektronik aletlerin genel olarak (sadece cep telefonu değil) vücut için kötü olduğunu ve kanser gelişimi olasılığını arttırdığını belirtiyor.

- Avusturalya’da yapılan bir çalışma akıllı telefon kullanmak ve erkeklerde kısırlık ve sperm kalitesinde düşüş arasında önemli bir ilişki olduğunu gösterdi.

- Radyasyon yayma özelliğinin beyninizi etkilemesi nedeniyle kötü rüyalar görmenize sebep olabilir.Nasıl kullanmalıyız?

-Aramalarınızı kısa tutun veya uzarsa birkaç dakikada bir kulak değiştirin.

- Eğer mümkünse aramaları “hands-free” sistemi ile alın ve telefonu kulağınızın ve başınızın yanında tutmaktan kaçının.

- Çocukların cep telefonu kullanmasına izin vermeyin, oyuncak olarak bile!

- Sinyalin düşük olduğu yerde cep telefonuyla konuşmayın, bu durumda cihaz daha güçlü radyo dalgaları salmak zorunda kalır.

- Cep telefonunuzu vücudunuz üstünde taşımayın (erkekler özellikle pantalonun arka cebine koyuyor) ve cildinizle temas etmemesine özen gösterin.

- Masa veya sehpanızda 1 metre kadar uzağınızda tutmaya özen gösterin.

Kaynak : https://www.muhalif.com.tr/haber/cep-telefonuyla-uyuyanlara-kotu-haber-30188
 
Üst